Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.

Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych - Teodora Roosvelta. W 1902 roku wybrał się on z przyjaciółmi na polowanie. W trakcie wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent stanął w obronie zwierzaka i nakazał jego uwolnienie. Całą historię zilustrowano komiksem w dzienniku "Washington Post". Historia zainspirowała Morrisa Mitchoma, producenta zabawek i właściciela sklepu z zabawkami w Nowym Yorku. Stworzył on nową zabawkę dla dzieci w formie pluszowego misia. Autor nazwał go Teddy's Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA.

Tym samym pierwszy miś maskotka powstał ok.118 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

Pluszowy miś od lat jest bohaterem wielu bajek i filmów dla dzieci. Zdecydowanie do najpopularniejszych należy Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Colargol czy zwariowany miś z filmu „Ted”. W każdym przypadku pluszowa postać jest pozytywna i dostarcza oglądającemu wiele uśmiechu.

 

Więcej informacji i ciekawostki na temat pluszowego misia znajdziecie na stronie:

https://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/

 

Możecie sami lub z pomocą rodziców uszyć swojego misia. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Poniżej znajdziecie skróconą oraz pełną instrukcję szycia.

Skrócona instrukcja szycia oraz szablon misia:

https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/mis.png

Pełna instrukcja szycia:

https://www.ekokalendarz.pl/dzien-pluszowego-misia-materialy-edukacyjne/#more-3307

 

Więcej inspiracji i pomysłów na Pintereset.com

Nauczyciele bibliotekarze

Dodatkowe informacje