W dniach 04.06. – 07.06. 2013  w szkole odbyły się imprezy czytelnicze

dla uczniów klas IV – VI

związane z obchodami II Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Klasy wraz z nauczycielami wzięły udział w następujących wydarzeniach w auli szkolnej:

04.06. o godz.10.45 Anna Karpowicz - nauczyciel bibliotekarz przedstawiła przebieg obchodów II Białostockiego Czytania Dzieciom zaplanowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom” w naszej szkole oraz opowiedziała krótko o tradycji udziału naszej szkoły w kolejnych edycjach tej kampanii. Przeczytała również wyróżnione recenzje książek napisanych przez uczniów klas IV – VI w ramach kampanii społecznej „ Czytam, więc wiem” prowadzonej przez Kurier Poranny i Gazetę Współczesną.

05.06. nazwany został Dniem Tuwima  ze względu na ogłoszenie roku 2013  Rokiem Juliana Tuwima.

O godz. 9.50 odbyła się impreza czytelnicza „Wiersze mojego dzieciństwa”. Wiersze J. Tuwima uczniom przeczytały Panie: Anatolia Troc – nauczycielka religii prawosławnej, Maria Szorc – pielęgniarka szkolna i Agata Onacewicz – nauczycielka matematyki. Następnie do wspólnego czytania wierszy zostali zaproszeni chętni uczniowie z klas, które przybyły na uroczystość. Wspólna zabawa sprawiła wiele radości.

O godz. 10.45 odbyły się zajęcia z uczniami klas IV prowadzone przez panią Magdalenę Kraszewską z CEN.  Przeczytała ona fragmenty książki  A. Frączak "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą". Czytanym fragmentom towarzyszyły konkursy, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczestniczących uczniów klasy IV A i IVB. Zwłaszcza konkursy na wycinanie „węża” z papieru i odgadywanie tytułów wierszy Tuwima odczytywanych przez uczniów w „dziwnym” języku wzbudziły wiele emocji wśród uczestników zajęć.

06.06. o godz. 9.50 odbyła się I część imprezy czytelniczej„Uczniowie - uczniom” polegającej na pięknym głośnym czytaniu  fragmentów ulubionych książek przez uczennice klasy VIA – Monikę Drozdowską, Izę Kowalczuk, Justynę Fiedoruk, Dominikę Mirkowicz oraz klasy VIB – Edytę Giedrewicz, Kornelię Otapowicz, Wiktorię Łubińską, Izę Ciereszko i Julię Łuczaj. Czytały one fragmenty książek takich pisarzy jak: A. Conan-Doyle, Ch. Paolini, A. Błotnicka, G. Kasdepke, J. Olech, K. Jakóbczyk, M. Cabot.

07.06.o godz. 9.50 miało miejsce spotkanie z uczniami klas IV- VI przedstawiciela mediów regionalnych – dziennikarza Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej - pana Andrzeja Zdanowicza, który odpowiadał na pytania uczniów dotyczące pracy dziennikarza. Przeczytał też fragmenty książki G. Kasdepke„Fochy fortuny czyli Kuba i Buba w gąszczu słów”. Do wspólnego czytania zaprosił ucznia. Zgłosił się Patryk Kardzis z kl IVA, który sprostał zadaniu i otrzymał  brawa.

Po wystąpieniu Pana Zdanowicza zgromadzeni uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli pantomimę„ Głupki leśne” przygotowaną przez uczniów kl. Icwg pomysłu Pani Małgorzaty Wojdakowskiej na motywach wierszy M. Strzałkowskiej.Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Uczniowie wzięli również udział w związanym z pantomimą minikonkursie polegającym na wyjaśnieniu słów: ewenement, niebanalny, protoplasta, oryginalny, ekscesy..

O godz.12.45 odbyła się II część imprezy„Uczniowie - uczniom” polegająca na pięknym głośnym czytaniu  fragmentów ulubionych książek przez uczennice klasy VIA – Monikę Drozdowską, Izę Kowalczuk, Justynę Fiedoruk, Dominikę Mirkowicz oraz klasy VIB – Edytę Giedrewicz, Kornelię Otapowicz, Wiktorię Łubińską, Izę Ciereszko i Julię Łuczaj. Czytały one fragmenty książek takich pisarzy jak: A. Conan-Doyle, J.P Arrou-Vignod, J. Flanagan, G. Kasdepke, B. Stenka, K. Jakóbczyk, M. Cabot.

Po odczytaniu w/w fragmentów, uczniowie wzięli udział w konkursie „Zabawy słowem”, który polegał na układaniu z rozsypanki wyrazowej wierszy J. Tuwima i odgadywaniu ich tytułów. Zwycięzcy otrzymali zakładki do książek.

Tak więc obchody II Białostockiego Tygodnia Czytania w naszej szkole zakończyły się w atmosferze doskonałej zabawy.

Przestawionym imprezom towarzyszyła ekspozycja nowości książkowych dla klas IV – VI z zakresu literatury przygodowej, obyczajowej i fantastycznej, którą można było obejrzeć w kąciku czytelniczym biblioteki kl. IV – VI.

Scenariusz obchodów przygotowali: Anna Karpowicz, Małgorzata Wojdakowska i Marek Mikiewicz.

Uczennice klas VI A i VIB do wystąpień przygotowali wychowawcy klas: Bożena Pietrzak i Marek Mikiewicz.

• imag0260
  • imag0219