Dnia 16.11. 17 klasy VI A i VI B były w Teatrze Węgierki na przedstawieniu „Balladyna”. Obejrzeliśmy nowoczesny spektakl, który bardzo nas zaskoczył swoją wymową. Najlepiej mówią 

o tym słowa zaczerpnięte z opisu spektaklu na stronie Teatru:

„Będę, czym dawno byłabym, zrodzona pod inną gwiazdą”… oświadcza Balladyna, kiedy dociera na szczyt. Zostaje królową polską („wbrew rozwadze i historii” jak mówi autor). Jej kariera to pasmo zbrodni i kłamstw, ale też piekło wyrzutów sumienia i przerażenia. Cały czas towarzyszy jej przekonanie, że ktoś inny steruje jej życiem. To oszalała z zazdrości Goplana, złośliwa siostra, zaborcza, prymitywna matka, a w tle mężczyźni ogarnięci obsesją władzy. I choć utwór Słowackiego ma prawie 200 lat, pytanie, czy da się zatrzymać machinę zła i żyć uczciwie po osiągnięciu wymarzonego celu, pozostaje jak najbardziej aktualne. 

Zmienia się świat: zamiast legend mamy wirtualną rzeczywistość, zamiast mieczy wyrafinowane narzędzia zbrodni, ale uczucia ludzkie, ambicje, nienawiść i zazdrość pozostają takie same. 

Po spektaklu mieliśmy spotkanie z aktorami. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, 

 

 

W poniedziałek klasy drogie odwiedził Photon, robot edukacyjny, który pomaga dzieciom rozwijać umiejętność logicznego myślenia. Odkrywać nowe technologie, rozwijać pamięć, doskonalić umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz stawiać pierwsze kroki w świecie programowania. 

 

 

Dzień Pluszowego Misia to doskonała okazja na zabawy z Ozobotem. Uczniowie klasy II a i III d doskonalili swoje umiejętności odczytywania i przenoszenia kodów na szablon. Sprawdzali, jak robot zareaguje na wskazane polecenia i jakimi kolorami zaświeci. Na koniec uczniowie obu klas wykazali się niezwykłą pomysłowością. Klasa II a pięknie pokolorowała swoje misie, by udekorować nimi salę lekcyjną. W klasie III d natomiast nawiązały się "misiowe" przyjaźnie i powstały "misiowe" łańcuchy.

Podczas tych zajęć dzieciom towarzyszyły oczywiście mięciutkie, milutkie pluszowe misie.

 

 

W październiku na Dzień Nauczyciela dzieci uczęszczające do szkolnej świetlicy rysowały „Portret mojej pani”. Urocze rysunki  zachwyciły sportretowane  wychowawczynie.

Odbył się także konkurs plastyczny „Bohaterowie baśni i legend polskich” oraz konkurs „Mam talent”, w którym uczniowie prezentowali swoje liczne umiejętności: gimnastyczne, baletowe, sportowe,  muzyczne: - grę na instrumencie i śpiew, recytatorskie, plastyczne i aktorskie.

Do świetlicy zaprosiliśmy szkolną pielęgniarkę, która przypomniała podstawowe zasady higieny, dbania o uzębienie, zasady odżywiania i ochrony przed chorobami wirusowymi. 

Dnia 7 listopada „świetliczaki”  pokazały przedstawienie „To już jesień” dzieciom z klasy I a i I b, a 10 listopada na Święto Szkoły przedstawienie to obejrzały rodziny uczniów.

Święto Niepodległości Polski zainspirowało dzieci do opowiedzenia, czym jest dla nas Ojczyzna, powstały prace plastyczne „Kiedy myślę Polska to…”. Uczniowie malowali też portrety patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego legionistów.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia, dzieci uczestniczyły w konkursie plastycznym „Mój przyjaciel miś”. Najładniejsze prace wezmą udział w wojewódzkim konkursie, pozostałe ozdobiły korytarz.  W środę uczniowie klasy 2a zaprosili Ozobota do "Krainy figur geometrycznych". Wspólnie z Ozobotem utrwalali wiadomości dotyczące figur. Ozobot zwiedzał Krainę poruszając się wyznaczoną trasą i odczytując kody. Wspólnie z robotem uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego kwadrat to wyjątkowy prostokąt? Wszyscy zgodnie stwierdzili, że z nauka z Ozobotem jest super!!!

 

 

11 listopada 2017 r. uczennica klasy IV c - Nikola Wądołowska wzięła udział w II edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej  im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Eliminacje wojewódzkie odbyły się w październiku w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wówczas Nikola zajęła I miejsce i otrzymała zaproszenie do II etapu konkursu w Krakowie, aby walczyć w gronie najlepszych wokalistów z całej Polski. Podczas przesłuchań konkursowych, które odbyły się w krakowskim Muzeum Armii Krajowej zaprezentowała dwie piosenki: „Warszawo ma” oraz „Taki kraj”. Przy fortepianie towarzyszył jej nauczyciel muzyki p. Hubert Bajko. Znakomite wykonanie naszej uczennicy zachwyciło publiczność oraz jurorów.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone następnego dnia podczas uroczystego Koncertu Finałowego w Filharmonii Krakowskiej. Jury przyznało Nikoli I miejsce oraz tzw. MAŁE Grand Prix. Po ogłoszonym werdykcie Nikola, jako jedna z nielicznych miała zaszczyt wykonać „Taki kraj” przed publicznością wypełnionej po brzegi filharmonii. 

Oprócz nagród rzeczowych przyznanych w konkursie, młoda wokalistka otrzymała także nagrodę specjalną, a mianowicie zaproszenie do udziału w koncercie „W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, który odbędzie się w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podczas koncertu 10 –cio letnia, zdolna wokalistka będzie miała zaszczyt zaśpiewać partię solową przy akompaniamencie Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz krakowskich chórów akademickich. 

Serdecznie gratulujemy Nikoli oraz życzymy dalszych sukcesów.

 

Nauka języka niemieckiego w naszej szkole rozpoczęła się we wrześniu. A my już odnieśliśmy sukces :)

Grupa dziewcząt z klas VII otrzymała wyróżnienie w konkursie ,,Erlebnisreise mit Deutsch/Z niemieckim w drogę”  organizowanym przez Goethe-Institut we współpracy z wydawnictwem LektorKlett. Praca konkursowa to kartka i krótkie pozdrowienia z wakacji. Pocztówka zaprojektowana przez uczennice: Aleksandrę Zołotar, Alicję Nowakowską, Klaudię Kleczyńską, Kornelię Zimnoch i Katarzynę Kolczykiewicz pod czujnym okiem pani Katarzyny Mironowicz  robi wrażenie :) Gratulujemy!!! 

P.S. Und viel Glück beim Deutschlernen :)

 

 

 

 

10 listopada z okazji Święta Szkoły uczniowie klas drugich przygotowali apel - Jesteśmy Polakami. Patriotyczne śpiewanie.  Recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość oraz przybliżyły kolegom historię naszego kraju z czasów, gdy Polska straciła niepodległość.

 

 

 

Dodatkowe informacje