Komunikat do Rodziców i uczniów

 

Od 22 marca do 18 kwietnia nauka we wszystkich klasach odbywa się zdalnie.

Uczniowie klas sportowych realizują wszystkie zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nadal można organizować uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

W tym okresie, dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.

 

Od 27 marca do 18 kwietnia zamknięte jest również przedszkole. Na wniosek rodzica sprawowana będzie opieka nad dziećmi pracowników medycznych i służb mundurowych.

 

 

Skąd pochodzi tradycja wróżb andrzejkowych? Nie wiadomo. Wiemy jednak, że na terenie całej Europy pojawiła się w XII wieku. Etnografowie łączą je z greckim tłumaczeniem imienia Andrzej, uważanego za patrona panien, które chcą szybko zmienić stan cywilny.

30 listopada przypada wspomnienie śmierci Andrzeja Apostoła, który prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym.

Andrzejki to przede wszystkim wieczór wróżb dziewczęcych, które dotyczą małżeństwa i miłości. W dawnych czasach traktowano je bardzo poważnie i chociaż tego typu wróżby były potępiane przez Kościół, często poprzedzała je modlitwa do św. Andrzeja.

Obecnie wróżby we wspólnym gronie traktujemy z przymrużeniem oka, przy czym bawią się nimi nie tylko dorośli, ale młodzież i dzieci.

Wróżby andrzejkowe dla dzieci warto wykorzystać podczas imprez dziecięcych odbywających się późną jesienią, a nie tylko w wieczór czy noc z 29 na 30 listopada. Ciekawe wróżby andrzejkowe dla całej rodziny do wykorzystania w domach:

https://www.51015kids.eu/blog/pomysly-na-andrzejkowe-zabawy-dla-dzieci/

https://tylkodlamam.pl/wrozby-andrzejkowe-zabawy/

https://www.dzieckiembadz.pl/2019/11/wrozby-andrzejkowe-dla-dzieci.html

https://mamotoja.pl/andrzejkowe-wrozby,andrzejki-z-dzieckiem-artykul,7864,r1p1.html

 

Dodatkowe informacje