Komunikat do Rodziców i uczniów

 

Od 22 marca do 18 kwietnia nauka we wszystkich klasach odbywa się zdalnie.

Uczniowie klas sportowych realizują wszystkie zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nadal można organizować uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

W tym okresie, dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.

 

Od 27 marca do 18 kwietnia zamknięte jest również przedszkole. Na wniosek rodzica sprawowana będzie opieka nad dziećmi pracowników medycznych i służb mundurowych.

 

Mikołajki.

Mikołajki to tradycyjna polska nazwa święta, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry.

Historia święta

Już w IX w. obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia.

Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Miry czy Mikołaj z Bari, według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV w. Biskup wsławił się pomocą ubogim, w przekazach przedstawiano go jako cudotwórcę.

Zwyczaje, tradycje mikołajkowe

W średniowiecznej Europie Zachodniej św. Mikołaja uważano za patrona dzieci. W niektórych miastach tego dnia urządzano zabawę polegającą na wyborze dziecięcego biskupa, który 6 grudnia symbolicznie przejmował władzę.

Współcześnie również dzień św. Mikołaja to głównie święto najmłodszych. W szkołach i przedszkolach urządza się zabawy mikołajkowe. Do najmłodszych przychodzi Święty Mikołaj, często w towarzystwie aniołków, elfów i innych pomocników, którzy pomagają mu rozdawać prezenty. Zazwyczaj by dostać podarek dziecko musi wykonać jakieś zadanie - powiedzieć wierszyk, zaśpiewać piosenkę lub narysować rysunek. W starszych klasach szkolnych uczniowie zazwyczaj wręczają sobie nawzajem tego dnia prezenty.

Prezenty z okazji Mikołajek wręczają sobie również dorośli. Jest to okazja do sprawienia bliskim osobom drobnej przyjemności i wymienienia się życzeniami.

Więcej ciekawych informacji na temat historii i zwyczajów mikołajkowych w innych krajach:

https://www.kogis.pl/artykul/swiety-mikolaj-tradycje-z-roznych-stron-swiata/

http://www.familie.pl/artykul/Mikolajki-swieto-obchodzone-na-calym-swiecie,11464,1.html
http://mamwiedze.pl/a/134-mikolajki-jak-to-robia-na-swiecie
 

Dodatkowe informacje