Komunikat do Rodziców i uczniów

 

Od 22 marca do 18 kwietnia nauka we wszystkich klasach odbywa się zdalnie.

Uczniowie klas sportowych realizują wszystkie zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nadal można organizować uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

W tym okresie, dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.

 

Od 27 marca do 18 kwietnia zamknięte jest również przedszkole. Na wniosek rodzica sprawowana będzie opieka nad dziećmi pracowników medycznych i służb mundurowych.

 

 

Wielkanoc we wszystkich krajach o korzeniach chrześcijańskich jest największym, najważniejszym i najbardziej radosnym świętem w roku liturgicznym.

Jest to czas poprzedzony Niedzielą Palmową i Wielkim Tygodniem. 

Niedziela Palmowa jest ostatnią niedzielą Wielkiego Postu. W tym dniu upamiętnia się triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, którego  mieszkańcy witali wymachując gałązkami palmowymi i oliwnymi. W tradycji Kościoła tego dnia organizowane są procesje palmowe. Zwyczaj ten, zapoczątkowany w Jerozolimie w IV wieku, z czasem przyjął się w całym świecie chrześcijańskim. Palma miała symbolizować zarówno męczeństwo, jak i zwycięstwo Zbawiciela oraz nieśmiertelną duszę. Obrzęd poświęcenia gałązek wprowadzono do liturgii Kościoła katolickiego w XI wieku.

Wielki Tydzień stanowi w chrześcijaństwie uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do Zmartwychwstania Pańskiego. W dni poprzedzające Wielkanoc wierni na całym świecie w skupieniu i modlitwie przygotowują się na śmierć Jezusa Chrystusa, a następnie cud Zmartwychwstania Pańskiego.

Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne.

Wielki Czwartek      

W Wielki Czwartek w kościołach odbywa się obrzęd obmywania nóg, symbolizujący pokorę, jaką powinni się odznaczać uczniowie Chrystusa. W Wielki Czwartek upamiętnia się Ostatnią Wieczerzę Chrystusa i jego uczniów.

Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa.

Wielka Sobota

Mszy świętej nie ma także w Wielką Sobotę. Tego dnia wierni święcą pokarmy i odwiedzają Groby Pańskie. Wieczorem gromadzą się na liturgii Wigilii Paschalnej. W trakcie nabożeństwa święcony jest ogień i woda. O północy w kościołach zabrzmią dzwony.

Wielkanoc

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego kończy Wielki Post. Wczesnym rankiem odbywają się  rezurekcje, a następnie chrześcijanie zasiadają do uroczystego, wielkanocnego śniadania. Według tradycji wielkanocny stół należy nakryć biały obrusem i udekorować bukszpanem. Na łące z zielonej rzeżuchy powinien „wypasać się” baranek (symbol Zmartwychwstałego Chrystusa) z czerwoną chorągiewką, na której widnieje złoty krzyż. Na stole nie może zabraknąć wazonu z baziami, pierwszymi wiosennymi kwiatami oraz gałązkami zieleni. Koniecznie musi także znaleźć się talerz z pisankami. Niczym wigilijnym opłatkiem, tak i kawałkami jaj, biesiadnicy powinni się podzielić, składając sobie najlepsze, świąteczne życzenia.

Lany Poniedziałek – Śmigus Dyngus

Dawniej Wielkanocny Poniedziałek polegał na biciu wierzbowymi gałązkami po nogach oraz wzajemnym oblewaniu się wodą. Miało to symbolizować wiosenne budzenie się do życia i oczyszczenie z brudu, chorób oraz grzechu. 

Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków. Dla żartów mogą być polewane nawet osoby nieznajome. Zwyczaj przypomina ogółem zabawę w oblewanie się wodą i  jest popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

 

Tradycje wielkanocne w poszczególnych regionach naszego kraju nieco się różnią:

https://czasdzieci.pl/okiem-rodzica/id,6135d4.html

 

Zwyczaje wielkanocne na świecie:

https://mamotoja.pl/wielkanocne-ciekawostki-ktore-musisz-znac,wielkanoc-artykul,28548,r1p1.html

 

Tradycje ozdabiania pisanek - jak ozdabia się pisanki w poszczególnych regionach Polski?:

https://beszamel.se.pl/polskie-kuchnie-regionalne/tradycje-ozdabiania-pisanek-jak-ozdabia-sie-pisanki-w-poszczegolnych-regionach-polski,11507/

 

W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają w Polsce różne nazwy. Różne są też sposoby ich barwienia:

https://www.werandacountry.pl/weranda-country-nr-32016/jak-przygotowac-pisanki-bez-chemii-instrukcja-krok-po-kroku

https://www.youtube.com/watch?v=hObJFrHPqUE

https://www.youtube.com/watch?v=UmPtcjCIPi0

https://www.youtube.com/watch?v=YsWyCC8int8

https://www.youtube.com/watch?v=zo6FWbsXI5U

https://www.youtube.com/watch?v=jrpykloOOD8

 

 

Dodatkowe informacje