11 października 2022 r. w auli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala podsumowująca V edycję Konkursu Poetyckiego ,,Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie własnego utworu poetyckiego, który powinien odnosić się do wartości patriotycznych lub upamiętniać wydarzenie, miejsce, osobę, symbol itp. z najnowszej historii Polski z lat 1918-1989 na podstawie dowolnie wybranego źródła historycznego, które stało się inspiracją do powstania utworu.

Wiersz uczennicy z klasy 8b Karoliny Zajkowskiej, „Być Kolumbem” został nagrodzony
I miejscem w kategorii wiekowej klas VII –VIII. Karolina w treści utworu nawiązała do dzieła autorstwa Mirona Białoszewskiego ,,Pamiętnik z powstania warszawskiego". Autor opisuje prozą codzienne, niezwykle trudne, życie zwykłych ludzi. Główny bohater nie brał czynnego udziału w powstańczych walkach, jednak pomagał budować barykady i transportować rannych.

Na uroczystości obecni byli przede wszystkim uczestnicy konkursu, nauczyciele i uczniowie, a także wojewoda podlaski – Bohdan Paszkowski, wicewojewoda - Tomasz Madras, Podlaski Kurator Oświaty - Beata Pietruszka, Dowódca 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Paweł Adam Lachowski oraz st. sierżant Piotr Rutkowski reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.

https://bialystok.ipn.gov.pl/pl1/aktualnosci/171919,Gala-podsumowujaca-V-edycje-konkursu-poetyckiego-Historia-najnowsza-Polski-w-poe.html

https://poranny.pl/historia-najnowsza-polski-w-poezji-dzieci-i-mlodziezy-poznalismy-laureatow-konkursu-organizowanego-przez-podlaski-ipn-zdjecia/ar/c5-16951071

 

  • 20221011_140748
  • 20221011_141015
  • 20221011_140842

Dodatkowe informacje