Nasza społeczność szkolna włączyła się w Ogólnopolską Akcję „Żonkile 2023”, zorganizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich, upamiętniającą wybuch powstania
w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku w ramach ogólnopolskiego Programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

W ramach tej akcji uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w niecodziennych lekcjach historii, oglądali wyjątkowy film – animację „Zdążyć przed Panem Bogiem” i wykonywali papierowe żonkile – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.

Dlaczego żonkile? Przyczyniła się do tego historia, jaką opowiedział Hannie Krall lekarz Marek Edelman, jeden z uczestników powstania. W każdą rocznicę tego zbrojnego wystąpienia,
19 kwietnia, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Z czasem do tej tradycji zaczęli dołączać się także zwykli pacjenci. Następnie kardiolog co roku składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

 Zachęcamy do obejrzenia filmu:

Zdążyć przed Panem Bogiem | Muzeum POLIN

https://www.youtube.com/watch?v=wsjvwgMPDCk

Dodatkowe informacje