Z okazji tego wyjątkowego święta państwowego, poświęconego upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ósmoklasistów naszej szkoły odwiedził wyjątkowy gość – Pan Jerzy Rybnik, który opowiadał o losach swojego taty - pułkownika Aleksandra Rybnika.

Pułkownik Rybnik, pseudonim „Dziki” urodził się w Starosielcach. Ukończył  Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. W czasie II wojny światowej m.in. walczył w kampanii wrześniowej, był komendantem garnizonu Wilno oraz Obwodu Białystok Powiat. W październiku 1945 roku mianowany zastępcą Prezesa Okręgu Białystok Wolność i Niezawisłość.

Został aresztowany 19 kwietnia 1946 roku we wsi Rybaki, przez grupę Wojska Polskiego. Sądzony w pokazowym procesie, który odbywał się w sali białostockiego kina „Ton” w dniach 18–20 lipca 1946 roku. Rybnika wraz z sześcioma podwładnymi skazano na karę śmierci. Wyrok został wykonany 11 września 1946 roku w białostockim więzieniu. Miejsce pochówku do chwili obecnej pozostaje nieznane. Ten Żołnierz Niezłomny jest Patronem ulicy
w Starosielcach, a także jego pomnik znajduje się przy kościele św. Andrzeja Boboli.

Pan Jerzy pokazał nam różne dokumenty związane z dokonaniami taty oraz fragmenty listów, które pisał „Dziki” do swojej rodziny, czekając na wyrok w więzieniu przy ul. Kopernika.
To była niezapomniana lekcja, spotkanie ze świadkiem historii.

Dodatkowe informacje