Drodzy Rodzice,

od 4 maja 2021 r. uczniowie klas I – III uczą się stacjonarnie.

Uczniowie klas IV - VIII nadal uczą się zdalnie.

Od 15 maja rozpocznie się nauka hybrydowa dla klas IV – VIII

 

Dołożymy wszelkich starań, aby odbyło się to z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa i w ścisłym reżimie sanitarnym. Harmonogram może zmieniać się
w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.

 

Z wyrazami szacunku

Joanna Chilmon – dyrektor szkoły

 

Wielkanoc we wszystkich krajach o korzeniach chrześcijańskich jest największym, najważniejszym i najbardziej radosnym świętem w roku liturgicznym.

Jest to czas poprzedzony Niedzielą Palmową i Wielkim Tygodniem. 

Niedziela Palmowa jest ostatnią niedzielą Wielkiego Postu. W tym dniu upamiętnia się triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, którego  mieszkańcy witali wymachując gałązkami palmowymi i oliwnymi. W tradycji Kościoła tego dnia organizowane są procesje palmowe. Zwyczaj ten, zapoczątkowany w Jerozolimie w IV wieku, z czasem przyjął się w całym świecie chrześcijańskim. Palma miała symbolizować zarówno męczeństwo, jak i zwycięstwo Zbawiciela oraz nieśmiertelną duszę. Obrzęd poświęcenia gałązek wprowadzono do liturgii Kościoła katolickiego w XI wieku.

Wielki Tydzień stanowi w chrześcijaństwie uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do Zmartwychwstania Pańskiego. W dni poprzedzające Wielkanoc wierni na całym świecie w skupieniu i modlitwie przygotowują się na śmierć Jezusa Chrystusa, a następnie cud Zmartwychwstania Pańskiego.

Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne.

Wielki Czwartek      

W Wielki Czwartek w kościołach odbywa się obrzęd obmywania nóg, symbolizujący pokorę, jaką powinni się odznaczać uczniowie Chrystusa. W Wielki Czwartek upamiętnia się Ostatnią Wieczerzę Chrystusa i jego uczniów.

Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa.

Wielka Sobota

Mszy świętej nie ma także w Wielką Sobotę. Tego dnia wierni święcą pokarmy i odwiedzają Groby Pańskie. Wieczorem gromadzą się na liturgii Wigilii Paschalnej. W trakcie nabożeństwa święcony jest ogień i woda. O północy w kościołach zabrzmią dzwony.

Wielkanoc

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego kończy Wielki Post. Wczesnym rankiem odbywają się  rezurekcje, a następnie chrześcijanie zasiadają do uroczystego, wielkanocnego śniadania. Według tradycji wielkanocny stół należy nakryć biały obrusem i udekorować bukszpanem. Na łące z zielonej rzeżuchy powinien „wypasać się” baranek (symbol Zmartwychwstałego Chrystusa) z czerwoną chorągiewką, na której widnieje złoty krzyż. Na stole nie może zabraknąć wazonu z baziami, pierwszymi wiosennymi kwiatami oraz gałązkami zieleni. Koniecznie musi także znaleźć się talerz z pisankami. Niczym wigilijnym opłatkiem, tak i kawałkami jaj, biesiadnicy powinni się podzielić, składając sobie najlepsze, świąteczne życzenia.

Lany Poniedziałek – Śmigus Dyngus

Dawniej Wielkanocny Poniedziałek polegał na biciu wierzbowymi gałązkami po nogach oraz wzajemnym oblewaniu się wodą. Miało to symbolizować wiosenne budzenie się do życia i oczyszczenie z brudu, chorób oraz grzechu. 

Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków. Dla żartów mogą być polewane nawet osoby nieznajome. Zwyczaj przypomina ogółem zabawę w oblewanie się wodą i  jest popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

 

Tradycje wielkanocne w poszczególnych regionach naszego kraju nieco się różnią:

https://czasdzieci.pl/okiem-rodzica/id,6135d4.html

 

Zwyczaje wielkanocne na świecie:

https://mamotoja.pl/wielkanocne-ciekawostki-ktore-musisz-znac,wielkanoc-artykul,28548,r1p1.html

 

Tradycje ozdabiania pisanek - jak ozdabia się pisanki w poszczególnych regionach Polski?:

https://beszamel.se.pl/polskie-kuchnie-regionalne/tradycje-ozdabiania-pisanek-jak-ozdabia-sie-pisanki-w-poszczegolnych-regionach-polski,11507/

 

W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają w Polsce różne nazwy. Różne są też sposoby ich barwienia:

https://www.werandacountry.pl/weranda-country-nr-32016/jak-przygotowac-pisanki-bez-chemii-instrukcja-krok-po-kroku

https://www.youtube.com/watch?v=hObJFrHPqUE

https://www.youtube.com/watch?v=UmPtcjCIPi0

https://www.youtube.com/watch?v=YsWyCC8int8

https://www.youtube.com/watch?v=zo6FWbsXI5U

https://www.youtube.com/watch?v=jrpykloOOD8

 

 

Dodatkowe informacje