Od kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Historia i zwyczaje święta.
Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Nie we wszystkich krajach świata jednak święto to przypada na 1 czerwca. Odmienny jest także sposób obchodzenia tego dnia.
Podobno korzenie Dnia Dziecka sięgają 1954 roku, kiedy Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiło o konieczności stworzenia takiego święta, by upowszechnić cele i ideały dotyczące praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych.
Inne źródła z kolei datują Dzień Dziecka na rok 1952, a inicjatywę ustanawiającą to święto przypisuje się działającej na rzecz zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa na świecie organizacji „The International Union for Protection of Childhood”.
Z kolei w chińskim kalendarzu Dzień Dziecka ponoć występuje już od roku 1926, natomiast w Japonii uroczystość ta ma swoje tradycje od 1948 roku.
W Polsce i innych krajach byłego bloku socjalistycznego święto to obchodzone jest właśnie 1 czerwca.
W Francji i Włoszech z kolei Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada na 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Wynika to z faktu, iż Dzień Dziecka łączony jest tam z Dniem Rodziny. Specyficzne są także obchody tego święta w tych dwóch krajach. 6 stycznia uznaje się za dzień, kiedy to dzieci nie tylko otrzymują od rodziców podarunki, lecz także ciasto z „wróżbą” i koronę króla lub królowej.
Obchody Dnia Dziecka bardzo ciekawie wyglądają w Japonii. Podobno według tamtejszej tradycji uroczystość ta wywodzi się ze święta chłopców zwanego Tango-no Sekku, które świętuje się 5 maja. W gestii rodziców tego dnia leży przygotowanie latawców w kształcie karpia z papieru bądź tkaniny, które następnie wywiesza się na masztach przed domem. I tutaj rodzi się pytanie: dlaczego akurat karp? Ryba ta ma symboliczne znaczenie w tamtejszej kulturze. Uznawana jest za synonim siły, odwagi i determinacji. By dziewczynki nie czuły się pominięte, w Japonii świętowany jest także ich dzień, który datuje się na 3 marca. Festiwal Lalek lub Festiwal Dziewcząt, jak nazywa się to święto, związany jest z modlitwami za zdrowie i szczęście dziewczynek, a do zwyczajów, jakie wiążą się z tą datą, należy układanie papierowych lalek przyodzianych w tradycyjne, japońskie stroje.
Obchody Dnia Dziecka na świecie mogą być bezpośrednio związane z świętem narodowym danego kraju, czego najlepszym przykładem jest Turcja, gdzie przypadający na 23 kwietnia Dzień Dziecka jest jednocześnie Świętem Niepodległości.
Nie ulega wątpliwości, że Dzień Dziecka, który obchodzimy w Polsce, jest niezwykle ważnym i potrzebnym świętem.
Zgodnie ze słowami Św. Jana Pawła II: „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.
W Dniu Dziecka wszystkim dzieciom życzymy:
„Żyjcie tak, aby każdy kolejny dzień
był niesamowity i wyjątkowy.
Wypełniajcie każdą chwilę tak,
aby potem wspominać ja z radością.
Czerpcie energię ze słońca,
kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
Szukajcie w sobie siły i entuzjazmu
Żyjcie najpiękniej jak umiecie.
…
Bądźcie zawsze szczęśliwi i kochani.”