23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne  święto  organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Data wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii– w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.   23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego (Sant Jordi). Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W związku z rosnącą popularnością Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł ten przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepiej  przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

 Zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami książkowymi, czyli Książka naj….

 https://www.spzalasewo.pl/phocadownload/1920/materialy_edukacyjne/biblioteka/Naj_ksiazki_swiata.pdf

 

Dodatkowe informacje