Uczniowie Barbara Bańkowska i Hubert Kraszewski (kl. 8c) jako laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Obywatelskiego organizowanego przez Kancelarię Sejmu RP i MEiN zostali Posłami XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W Dzień Dziecka uczestniczyli w Warszawie w obradach plenarnych, których gośćmi specjalnymi byli: Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Uczestnicy konkursu musieli przygotować pracę plastyczną, wypracowanie lub projekt multimedialny na temat: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.”

Przypomnijmy, że inauguracyjna Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się 1 czerwca 1994 roku z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz Janiny Ochojskiej – prezesa Polskiej Akcji Humanitarnej. W ławach Sali Plenarnej Sejmu zasiedli wtedy posłowie i posłanki wyłonieni w konkursie dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie. Celem projektu jest kształtowanie postaw obywatelskich,  upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad działania polskiego sejmu i demokracji parlamentarnej, a także aktywizacja młodych ludzi na rzecz własnego środowiska lokalnego.

Warto wspomnieć, iż w poprzednim roku szkolnym laureatkami konkursu i Posłankami na XXVII sesję SDiM były: Natalia Falkowska i Milena Komło (obecnie absolwentki) oraz Eliza Rogowska i Hanna Toczko (kl. 8 d). Niestety ze względu na pandemię wirusa i spowodowane nią obostrzenia sanitarne, nie odbyło się wówczas plenarne posiedzenie w gmachu przy
ul. Wiejskiej.

 

 

  • Photo1
  • Photo3
  • Photo2

Dodatkowe informacje