BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
 
W akcji BohaterOn wzięli udział uczniowie naszej szkoły, zarówno z klas młodszych jak i starszych (pod kierunkiem p. Justyny Małyszewicz). Klasy drugie i trzecie poznały historię ludzi, którzy 75 lat temu walczyli o wolność Warszawy, na zajęciach w czytelni szkolnej. Dzieci z przejęciem słuchały o wydarzeniach z II wojny światowej. Zainteresowaniem cieszyły się książki o tematyce historycznej, a zwłaszcza książka Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz". Następnie uczniowie wykonali kartki z życzeniami dla Powstańców Warszawskich, które zostały wysłane do organizatorów akcji BohaterOn, a następnie przekazane żyjącym powstańcom.
 
 
 
 
  • Image1
  • Image4
  • Image3

  • Image6

Nasza szkoła wzięła udział w  ogólnopolskiej kampanii pt. "Idą Święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!" organizowanej przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.

Podstawowym założeniem projektu było rozpowszechnienie przygotowanych przez fundację kartek wśród dzieci i rodziców. Kartki rozdawaliśmy uczniom i pracownikom szkoły. Otrzymali je także rodzice uczniów podczas spotkania jasełkowego w świetlicy szkolnej. Dzieci z klas młodszych pisały życzenia na kartkach w czytelni i świetlicy.

 

 

16 grudnia w świetlicy szkolnej odbyły się Jasełka przygotowane przez wychowawczynie p. Dorotę Malinowską, p. Marię Bobrowską i p. Wiolettę Soroczyńską.  W tym pięknym świątecznym przedstawieniu wystąpili uczniowie klas I-III uczęszczający do świetlicy, a obejrzeli je rodzice i dziadkowie naszych aktorów. 

 

 

5 grudnia członkowie Szkolnego Koła Edukacji Obywatelskiej brali udział w wyjątkowej lekcji historii w Muzeum Wojska.

Uczestniczyliśmy w wirtualnej podróży na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku MS „Piłsudski” przygotowanej przez Fundację Koncept Kultura  w ramach Programu „Niepodległa”. Dzięki technologii VR odbyliśmy niezapomniany rejs po Atlantyku oraz zanurzyliśmy się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści
o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Mieliśmy niesamowitą okazję spotkać osobiście marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, a także być na koncercie  Ignacego Jana Paderewskiego.

MS „Piłsudski” nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań, zaprojektowali znani polscy artyści i architekci. Był to najszybszy transatlantyk na Bałtyku, wyjątkowy i symboliczny od początku do końca swego istnienia. Dumnie nosił imię ikony walk niepodległościowych marszałka Józefa Piłsudskiego. Narodził się dzięki wywalczonej przez Polskę niepodległości, uzyskaniu dostępu do morza i budowie portu w Gdyni. Przestał istnieć wraz z niepodległą Polską w 1939 r., tuż po wybuchu II wojny światowej, kiedy to wpłynął na niemiecką minę morską. Nasz liniowiec spoczywa na dnie Morza Północnego.

https://www.youtube.com/watch?v=A3VLUcXKvZk

  • 20191205_115034-Kopiowanie
  • 20191205_121326-Kopiowanie
  • 20191205_115107-Kopiowanie

  • 20191205_123710-Kopiowanie

Klasy II c i III d pod kierunkiem wychowawczyń p. Marii Biełagi i p. Anny Zasztowt przygotowały Jasełka Bożonarodzeniowe. Uczniowie wystąpili 19 grudnia w auli szkolnej. Piękny występ oglądały klasy I-III oraz rodzice.

 

 

Dodatkowe informacje